Istnieje kilka metod cięcia szkła, które stosuje się zależnie od stopnia skomplikowania cięcia i dostępnych narzędzi. Najtańszym sposobem cięcia szkła jest tradycyjne cięcie polegające na wykonaniu rysy na tafli szkła na przykład przy użycia ostrza diamentowego, następnie wywiera się nacisk wzdłuż cięcia. Jest to metoda najtańsza, ale jednocześnie posiadająca pewne wady. W wykorzystaniu tej metody istnieje ryzyko osłabienia wytrzymałości produktu, ponieważ każda najdrobniejsza rysa ma wpływ na wytrzymałość produktu końcowego. Przy użyciu tej metody wykonanie prostego cięcia nie jest trudne, jednak każde bardziej skomplikowane wykroje są bardzo trudne do wykonania. Każda inna metoda cięcia szkła wymaga użycia specjalistycznej maszyny do cięcia szkła.
Kolejne metody cięcia to cięcie laserowe, plazmowe i wodne. Z tych trzech sposobów najmniej doskonałym jest cięcie plazmą, ponieważ podczas tego procesu emitowane jest silne promieniowanie świetlne, a także duże ilości gazów i dymu. Ponadto cięcie plazmą może powodować odkształcenia materiału, a sama krawędź może wymagać dalszej obróbki. Zarówno laserowe, jak i wodne cięcie szkła pozwala wycinanie dowolnych kształtów i uzyskanie krawędzi bez odprysków i konieczności dodatkowej obróbki. Niestety urządzenia do wodnego cięcia szkła strumieniem pod wysokim ciśnieniem, które są najbardziej ekonomiczne, są bardzo rzadko spotykane w zakładach szklarskich.
Co w przypadku, jeżeli mamy do wykonania specjalistyczne cięcie albo wykonanie otworu w tafli, a nie dysponujemy sprzętem, bądź umiejętnościami do zastosowania metody plazmowej, laserowej czy wodnej? Z rozwiązaniem tego problemu przychodzą specjalistyczne narzędzia szklarskie. Przykładem takiego narzędzia jest otwornica do szkła. Jak wygląda takie narzędzie oraz jak przedstawia się jego oferta? Przykładem może być dwuwrzecionowa, pionowa wiertarka do szkła, taka jak tutaj: http://expoglass.pl/wiertarki-do-szkla/