Słońce to ogromne źródło darmowej energii. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób ją pozyskiwać i skutecznie wykorzystywać.
Najprostszym sposobem na wykorzystanie energii słonecznej jest montaż na dachu kolektorów słonecznych, nazywanych potocznie solarami. Kolektory słoneczne to urządzenia, których zadaniem jest pozyskanie energii pochodzącej ze słońca i przetworzenie jej na ciepło. Wytworzone w ten sposób ciepło wykorzystywane jest zazwyczaj do ogrzewania wody użytkowej. Ogrzewanie wody solarnie sprawdza się przede wszystkim w sezonie letnim, gdy nasłonecznienie jest duże. Montaż dwóch lub trzech kolektorów pozwala uzyskać taką ilość ciepłej wody, która jest w stanie zaspokoić potrzeby przeciętnej rodziny. W okresie jesiennym i zimowym, gdy słonecznych dni jest mniej, konieczne może być dogrzewanie wody w tradycyjny sposób, czyli za pomocą kotła na paliwo lub grzałki elektrycznej. Charakterystyka polskiego klimatu sprawia, że przy zastosowaniu solarów bardzo często latem występuje nadprodukcja, a zimą deficyt ciepłej wody.
Alternatywnym rozwiązaniem może być montaż paneli fotowoltaicznych. Chociaż na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie do kolektorów, sposób ich działania jest zupełnie inny. Ogniwa fotowoltaiczne nie zamieniają energii słonecznej w ciepło, lecz w energię elektryczną. Pozyskany w ten sposób prąd wykorzystać można do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. W przypadku pojawienia się nadwyżki można ją oddać do sieci i wykorzystać w okresach mniejszego nasłonecznienia. To ogromna zaleta, która sprawia, że panele fotowoltaiczne cieszą się obecnie większą popularnością od solarów. Urządzenia te doskonale sprawdzają się w połączeniu z systemami rekuperacji wyposażonymi w pompy ciepła. Energia elektryczna uzyskana z paneli fotowoltaicznych może być wykorzystana do zasilania całego układu lub skumulowana w nierdzewnym zbiorniku do pomp ciepła zasilanym grzałką elektryczną. Jest to praktyczne rozwiązanie, które pozwala optymalnie wykorzystać energię z ogniw.