
Na przestrzeni ostatnich kilku lat funkcjonowanie placówek medycznych działających na terenie naszego kraju uległo znacznej poprawie. Przejawem tych pozytywnych zmian jest m.in. korzystanie z takich udogodnień jak profesjonalny program do obsługi gabinetu lekarskiego czy w pełni elektroniczna dokumentacja medyczna. Na szczególną uwagę zasługuje to drugie rozwiązanie, ponieważ pozwala ono na dostęp do wszelkich informacji dotyczących historii choroby pacjenta dosłownie o każdej porze i w dowolnym miejscu. Jest to niezwykle przydatne zwłaszcza poza godzinami pracy czy w trakcie lekarskich wizyt domowych.
Nowoczesne rozwiązanie niezbędne w każdej placówce medycznej
Elektroniczna dokumentacja medyczna to ogromne udogodnienie dla lekarzy i pielęgniarek, a także samych pacjentów. Taki system gwarantuje bowiem łatwy dostęp do informacji i ich sprawną wymianę pomiędzy specjalistami, zwiększa przejrzystość danych, odznacza się sporym poziomem bezpieczeństwa (wszystko jest zapisane na serwerze, również w formie kopii zapasowej), a ponadto pozwala na wystawianie e-Recept oraz e-Zwolnień. Każda pojedyncza dokumentacja tego typu musi być opatrzona podpisem kwalifikowanym, zaufanym albo osobistym. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, mianem elektronicznej dokumentacji medycznej określa się:
Wszelkie informacje na temat rozpoznania choroby, urazu, konkretnego problemu zdrowotnego, wyników badań, powodu odmowy przyjęcia pacjenta do szpitala oraz udzielonych świadczeniach i zaleceniach
- informacje o rozpoznaniu choroby, sposobach jej leczenia, rokowaniach, zalecanych lekach i wyrobach medycznych (dla lekarza kierującego danego świadczeniobiorcę do zakładu specjalistycznego albo na leczenie w szpitalu)
- kartę informacyjną z tzw. leczenia szpitalnego
Dodajmy, że od 1 stycznia bieżącego roku każda placówka medyczna ma wręcz obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji.