Leasing pozwala na sfinansowanie zakupu pojazdów i maszyn w przedsiębiorstwie. Jednak to pojęcie nie dotyczy tylko osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Firmy leasingowe posiadają także oferty tak zwanego leasingu konsumenckiego. Czy takie rozwiązanie się opłaca? Dla kogo?
Leasing konsumencki działa na podobnej zasadzie jak kredyt bankowy, jednak jest to lepsza alternatywa. Kiedy w grę wchodzi kupno auta za pośrednictwem leasingu, warunki będą znacznie korzystniejsze niż kredytu gotówkowego. Przydaje się to na przykład wtedy, kiedy potrzebny jest leasing samochodów ciężarowych, które są bardzo kosztowne.
Leasing trwa tak długo, aż samochód nie zostanie spłacony, a to firma leasingowa jest prawnym właścicielem. Dopiero w tym momencie samochód przechodzi na własność osoby prywatnej, która opłacała raty. Jednak jest to nadal bardziej opłacalne rozwiązanie niż kredyt, ponieważ można znaleźć oferty leasingu bez sprawdzania BIK i KRD. Banki wymagają pozytywnej historii kredytowej, dlatego dla wielu osób kupno nowego auta z salonu jest nieosiągalne. Inna zaleta leasingu konsumenckiego to uproszczone formalności. Cała procedura jest skrócona do koniecznego minimum, co pozwala na szybkie dopełnienie wszystkich potrzebnych formalności. Niejednokrotnie biorąc pojazd w leasing, można uzyskać niższe stawki ubezpieczenia, co przemawia na korzyść leasingu konsumenckiego kiedy porównuje się go z kredytem w banku.