Parkiety wciąż jeszcze są od czasu do czasu układane w domach prywatnych czy instytucjach. Są szczególnie chętnie stosowane w pomieszczeniach stylizowanych, nawiązujących swoim wystrojem do dziewiętnastowiecznych pałacyków czy też do wnętrz vintage, opartych o wystrój z lat pięćdziesiątych.
Istnieją różne typy klejów parkietowych, co należy wziąć pod uwagę, decydując się na układanie podłogi z deseczek. Do tego celu służy klasyczny klej żywiczny, który jest dedykowany do różnych typów parkietów. Sprawdza się doskonale między innymi do klejenia mozaiki parkietowej, twardego parkietu (10 mm), klepki, parkietu na pióro-wpust, parkietu płytkowego z wysokim brzegiem, parkietu gotowego, parkietu w płytach i deskach wielowarstwowych. Nadaje się także na wiele typów powierzchni, co sprawia, że można go wykorzystać praktycznie w każdym pomieszczeniu.
Pozostałe dwa typy klejów do parkietów mają specyficzne zastosowania. Pierwszy z nich, klej dyspersyjny, jest dedykowany zastosowaniom zewnętrznym i pomaga w układaniu drewnianych elewacji. Z kolei klej akrylowy wolnoschnący doskonale sprawdza się podczas układania listew przypodłogowych.
Posługując się klejami do parkietu, przede wszystkim musimy wiedzieć, jak przygotować do tego powierzchnię, aby rzeczywiście parkiet dobrze się na niej trzymał. Pierwszym krokiem jest zawsze w tym względzie doskonałe jej oczyszczenie z kurzu, pyłu czy innych zanieczyszczeń. W przypadku klejów dyspersyjnych powierzchnia powinna być również zagruntowana.