Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem nie ma świadomości, że w tym samym obuwiu nie da się uprawiać wszystkich dyscyplin. Każdy sport rządzi się bowiem własnymi prawami i w związku z tym wymaga stosowania innej odzieży, której elementem są również buty.

Mają one kluczowe znaczenie zarówno dla wygody ćwiczącego, jak i dla jego zdrowia. Chodzi nie tylko o same stopy, ale też o ścięgna, stawy czy cały kręgosłup. Nosząc odpowiednie obuwie, możemy skutecznie zminimalizować ryzyko kontuzji – często nawet o osiemdziesiąt procent.

Do biegania, piłki nożnej czy siatkówki – wybór jest ogromny

Do biegania, które nie jest uznawane za sport zbyt wymagający, zaleca się używanie obuwia chroniącego zwłaszcza stawy narażone na ogromne przeciążenia. Charakteryzuje się ono grubą i sprężystą podeszwą, doskonale pochłaniająca wszystkie wstrząsy oraz uderzenia powstałe w wyniku rytmicznego stawiania stóp.

Należy przy tym kupować buty lepszych marek, ponieważ jest to tak naprawdę najpoważniejszy pod względem cenowym zakup, jeśli chodzi o cały strój do biegania. W związku z tym absolutnie nie warto na nim oszczędzać.

Z kolei jeśli chodzi o sporty drużynowe, to wszystko zależy od dyscypliny. Piłka nożna wymaga na przykład noszenia obuwia zapewniającego duży komfort i dobrą przyczepność do podłoża. Dlatego najczęściej kupowane są wkręty do piłki nożnej Puma lub innych marek liczących się na rynku.

Z drugiej strony w sportach halowych wykorzystuje się głównie obuwie dobrze wyprofilowane i zapewniające zwrotność, takie jak choćby specjalne buty halowe dla dzieci czy dorosłych. Buty na rower powinny być natomiast płaskie i charakteryzować się delikatnie zwężonym czubkiem, a buty na siłownię muszą koniecznie sięgać za kostkę w celu zminimalizowania ryzyka kontuzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć + osiem =