Obróbka skrawaniem to bardzo popularna ubytkowa technologia formowania materiałów. Polega na usuwaniu warstw surowca za pomocą narzędzi skrawających umiejscowionych w maszynach nazywanych obrabiarkami. Proces ma na celu nadanie obiektowi kształtu, rozmiaru i funkcjonalności.
Obróbka skrawaniem polega na usuwaniu warstwy materiału z przygotówki za pomocą narzędzia skrawającego. Ten typ obrabiania tworzy grupa metod, których wspólną cechą jest kształtowanie tworzyw sztucznych, drewna lub obróbka metali przez ścinanie lub ścieranie warstwy powierzchniowej. Obróbka skrawaniem może być przeprowadzona ręcznie lub za pomocą specjalistycznych maszyn.
Najczęściej wykorzystywany sprzęt przy obróbce skrawaniem to:
– wiertarki,
– szlifierki,
– tokarki,
– frezarki
– wytaczarki i przeciągarki,
– krawędziarki,
– strugarki,
– przeciągarki.
Ze względu na rodzaj stosowanych maszyn i urządzeń wyróżnia się następujące sposoby obróbki skrawaniem:
– frezowanie,
– szlifowanie,
– toczenie,
– wiercenie,
– struganie.
Od kilkudziesięciu lat świat przemysłu wytwórczego zmienia swoje oblicze za sprawą postępu w dziedzinie automatyki maszyn. Coraz większą popularnością cieszą się maszyny CNC. Oznaczenie CNC wywodzi się od angielskiego terminu Computerized Numerical Control i oznacza komputerowe sterowanie numeryczne. Zastosowanie obrabiarek CNC jest szerokie. Atutem frezowania CNC jest możliwość modelowania materiału w różnych kierunkach. Przykładem oferty obróbki tą metodą mogą być informacje zawarte pod następującym adresem https://kamyk-cnc.pl/frezowanie-cnc/. Dzięki frezarkom, elektrodrążarkom czy tokarkom CNC skrawanie elementów jest szybkie i precyzyjne. Każda, nawet najbardziej skomplikowana krzywizna jest możliwa do wykonania. Nowoczesna obróbka CNC jest bezproblemowa, wydajna i szybka, a jakość powstałych elementów bardzo wysoka. Stosowana jest przy skrawaniu obiektów metalowych, drewnianych i wykonanych z tworzyw sztucznych.