Schorzenia oczu, które leczy nowoczesna okulistyka

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Do niedawna większość chorób oczu było uznanych za niewyleczalne schorzenia. Brak odpowiedniej diagnostyki, wystarczającej wiedzy oraz nowoczesnych metod leczenia sprawiało, że u wielu osób można było jedynie hamować rozwój chorób, zamiast je leczyć. Rozwój branży okulistycznej doprowadza do nowych wniosków, dzięki którym wiele wad wzroku można wyleczyć.

Wady wzroku, powody ich powstawania i metody leczenia

Bardzo rzadko lekarz okulistyki zastanawiał się nad przyczyną choroby u swojego pacjenta. Zazwyczaj skupiano się nad objawami, czyli powstającą wadą wzroku. Tymczasem okazuje się, że ogromny wpływ na jakość widzenia ma szereg innych zależności, na przykład chorowanie na cukrzycę. Na wadę spowodowaną tą popularną chorobą polecano laser, dietę oraz insulinoterapię. Obecnie istnieje również możliwość zastosowania zastrzyków do wnętrza oka. Wady wzroku rozwijają się wraz z wiekiem, nieleczone choroby takie jak jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej mogą prowadzić do ślepoty. Duże znaczenie ma zanieczyszczenie środowiska. Pomóc w zahamowaniu wszelkich chorób pomagają regularne detoksy organizmu.

Nowoczesne metody leczenia wad wzroku

Okulistyka idzie w kierunku leczenia schorzeń nawet takich, które spowodowane były genetyką. Leczenie to, polega na terapii genowej, dzięki której uszkodzone geny zostają naprawione. Taką samą formę leczenia można zastosować również w przypadku powstałej plamki żółtej. Bardzo mocno rozwija się również chirurgia okulistyczna, która wspomaga leczenie na przykład jaskry. Dzięki nowej generacji mikroimplantow wszczepianych do oka można obniżyć ciśnienia oka, które jest głównym winowajcą rozwijania się tej choroby. Obecnie leczenie zeza również może odbywać się metodą chirurgiczną. Jeżeli pacjent się na nią zgodzi, może spodziewać się natychmiastowej poprawy widzenia. Jest to metoda inwazyjna, jednak przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę, bezpieczna.

Rogówka i jej znaczenie podczas widzenia

Rogówka stanowi jedną z ważniejszych części oka. Zmiana jej kształtu prowadzić może do pogorszenia się jakości widzenia i utrudnienia wykonywania tak prostych czynności w życiu jak: czytanie, prowadzenie samochodu oraz praca przy komputerze. Przyczyną tych utrudnień jest powstawanie stożka rogówki, który zniekształca powstający obraz. To schorzenie może mieć związek z urazami oczu, chorobami takimi jak: zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, wiosenne zapalenie spojówek i rogówki, a także chorobami ogólnoustrojowymi na przykład wrodzonej ślepoty Lebera, zespołem Downa i wrodzonej łamliwości kości.

Stożek rogówki i nowoczesna metoda jego leczenia

Obecnie zabiegi crosslinking są metodami stosunkowo nowymi, dzięki którym pacjent nie musi poddawać się bardziej inwazyjnym metodom leczenia takimi jak wszczepienie pierścieni rogówkowych. Celem tych zabiegów jest między innymi:

– zahamowanie niszczenia struktury rogówki oraz jego regresja,

– poprawa widzenia w słabym oświetleniu,

– zwiększenie wytrzymałości mechanicznej oraz grubości rogówki,

– zmniejszenie ilości pacjentów, u których konieczny byłby przeszczep rogówki,

– poprawa jakości życia pacjentów, umożliwienie im bezproblemowego czytania, pisania, jazdy samochodem

Na czym polega przebieg zabiegu crosslinking?

Zabieg crosslinking przeprowadzany jest podczas znieczulenia miejscowego, w pozycji leżącej pacjenta. Rogówka nasączana jest około 20 minut kroplami z ryboflawiną, a następnie naświetlana lampą UVA. Długość naświetlania zależy od wybranej techniki. Zabieg jest bezbolesny. W zależności od decyzji okulisty istnieje konieczność pozostawienia nabłonka rogówki lub jego usunięcia. W tym drugim przypadku pacjentowi nakładana jest opatrunkowa soczewka kontaktowa. Od 4-7 dni po zabiegu, gojeniu się oka może towarzyszyć pieczenie oraz ból. Zalecane jest zastosowanie kropli antybiotykowych i przeciwzapalnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie zalety wynikają z posiadania pompy ciepła?
Jakie zalety wynikają z posiadania pompy ciepła?
Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie elektryczne służące do ogrzewania pomieszczeń domowych oraz wody użytkowej. Pobiera energię cieplną ze środowiska naturalnego […]
Sprężarka – do czego służy to urządzenie?
Sprężarka – do czego służy to urządzenie?
Sprężarka to popularne urządzenie służące głównie do uzyskiwania wysokiego ciśnienia gazu, a także wymuszania jego prawidłowego przepływu. Znajduje szerokie zastosowanie […]
Na co warto zwrócić uwagę decydując się na zakup wykrywacza metali?
Na co warto zwrócić uwagę decydując się na zakup wykrywacza metali?
Wykrywacz metali to dla każdego poszukiwacza skarbów niezbędne urządzenie. Za jego pomocą można odnaleźć w ziemi różne materiały. Część z […]
Ostatnie wpisy
Polecamy