Jakie narzędzia są potrzebne do pracy z drewnem?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Drewno jest jednym z najstarszych materiałów, które są używane przez człowieka po dziś dzień. Nadaje się do wyprodukowania wielu różnych elementów zarówno przeznaczonych do użytku codziennego, jak i takich o charakterze budowlanym. Osoba zajmująca się tworzeniem właśnie tych pierwszych produktów nazywana jest stolarzem. Najczęściej konstruuje różne meble z drewna lub materiałów drewnopochodnych. Oczywiście uniwersalność zastosowania to nie jedyna zaleta tego surowca. Posiada właściwości izolacyjne oraz szereg walorów estetycznych. W połączeniu z ekologiczną naturą oraz prostotą obróbki, nic dziwnego w tym, że drewno pozostaje wyjątkowo popularnym materiałem. Jednakże do jego przetworzenia na gotowe produkty niezbędne jest użycie właściwych narzędzi. Dostępnych na rynku jest wiele różnych rodzai i praktycznie każdy z nich przyda się w którymś aspekcie przeróbki drewna. Mogą to być zarówno wysoce wyspecjalizowane maszyny, jak i zwykłe narzędzia ręczne.

Z jakimi rodzajami drewna najczęściej może się spotkać stolarz?

Drewno sosnowe cechuje się silnym stopniem nasycenia żywicą. Ponadto jest wyjątkowo łupliwe i proste w obróbce. Znajduje zastosowanie między innymi przy produkcji wełny drzewnej, papieru i sklejki. Oprócz tego używany jest nie tylko w stolarstwie, ale również w budownictwie i górnictwie. Często robi się z niego podkłady kolejowe. Z kolei świerk sprawdzi się w podobnych dziedzinach co sosna. Jest jednak trudniejszy w przeróbce i posiada bardzo wyraźne słoje. Wyprodukowany z niego papier cechuje się wyjątkowo dużą jakością. Materiał ten występuje w kolorze białym z lekko żółtym odcieniem. Topola posiada podobne właściwości co świerk, jest jednak bardzo nietrwała. Z tego powodu nie nadaje się do produkowania mebli i zazwyczaj używa się tego gatunku drewna do robienia opakowań, papieru i podobnych przedmiotów. Dąb stanowi jeden z najbardziej docenianych rodzajów drewna o przeznaczeniu meblowym oraz budowlanym. Wytrzymałe, twarde i trwałe — te trzy cechy decydują w dużej mierze o jego popularności. Jest to w pewien sposób równoważone z uwagi na trudność procesu obróbki.

W przypadku grabu również napotkamy liczne przeszkody podczas jego przeróbki. Twarde i mało łupliwe, a w dodatku ciężko je się zapala. Jeżeli dojdzie do zmiany temperatury lub wilgotności to materiał doświadczy silnego pęcznienia, lub kurczenia się. Nadaje się przede wszystkim do produkowania niewielkich przedmiotów użytku domowego. Podobnie do niego wygląda drewno z buku. Wymaga dokładnej impregnacji, aby zwiększyć jego trwałość. Sprawdza się równie dobrze co dąb w wyrobie różnego rodzaju mebli.  Wyraźnie odznaczające się słoje oraz barwa białożółta z różowym odcieniem to cechy typowe dla drewna z klonu. Znajdzie ono dosyć szerokie zastosowanie w licznych różniących się od siebie przedmiotach. Każde z typów drewna posiada pewne właściwości, które decyduje o jego przeznaczeniu. Wiedza z tego zakresu jest przydatna, gdyż pozwoli wybrać prawidłowe narzędzia do ich obróbki, aby uzyskać zadowalający efekt pracy.

Które narzędzia najbardziej przydadzą się w pracy stolarza?

Absolutną podstawą jest wysokiej jakości dłuto stolarskie. Chociaż może się wydawać narzędziem przeznaczonym bardziej użytecznym przy pracach rzeźbiarskich, to każdy warsztat stolarski powinien posiadać tego typu sprzęt. Dzięki niemu możliwe staje się dokładne usuwanie oraz modelowanie elementów drewnianych znajdujących się w trudno dostępnych miejscach. Używa się ich przede wszystkim do robienia gniazd oraz wpustów. Muszą one zostać właściwie wyżłobione, aby można było w nich osadzić inne części z drewna. W zależności od twardości obrabianego materiału niezbędne może być korzystanie z dłut o różnych kształtach i wymiarach. Ogólnie dłuta do pracy stolarskiej możemy podzielić na dwie główne kategorie — modele płaskie oraz żłobaki. Te pierwsze, zwane są również uniwersalnymi, nadają się do licznych podstawowych zadań stolarskich. Możemy napotkać zarówno takie z fazowaniem bocznym (zwane również dłubakami lub dziobakami), jak i zbieżnym.

Właśnie dłubaki to najczęściej spotykany rodzaj dłuta. Z uwagi na sposób fazowania, klinga jest bardzo lekka i tym samym delikatna. Nie należy ich używać do zbyt ciężkich prac stolarskich. Urządzenie z fazowanie zbieżnym charakteryzuje się tym, że faza boczna została poprowadzona zbieżnie i sięga samego dołu. Pozwala to używać takiego dłuta do obróbki na przykład narożników. Wskazane jest korzystanie z nich, gdy trzeba zrobić jakieś połączenie na wczepy. Klinga żłobaków przypomina kształtem rynienkę i idealnie sprawdza się podczas robienia wyżłobień lub otworów. Określane są również jako dłuta wklęsłe. Oczywiście na rynku dostępne są również modele do zadań specjalnych. Do takich nietypowych urządzeń zalicza się między innymi dłuto gniazdowe. Z uwagi na konstrukcję klingi nadaje się do masywnych prac i można go używać jako swoistej dźwigni. Zawdzięczamy to wyjątkowo grubej i jednocześnie wąskiej klingi. Dzięki jej zbieżności nie będzie dochodziło do zacinania się tego dłuta wewnątrz gniazda.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przewóz osób – wszystko co musisz wiedzieć
Przewóz osób – wszystko co musisz wiedzieć
Usługi związane z transportem z roku na rok mają cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Co ważne – oferty w tym […]
Kiedy warto skorzystać z psychoterapii?
Kiedy warto skorzystać z psychoterapii?
Zdrowie psychiczne człowieka to bardzo skomplikowana i złożona sprawa. Niektóre choroby układ nerwowego okazują się zbyt poważne, żeby pacjent mógł […]
Kiedy zacząć przygotowania do Świąt, żeby nie robić wszystkiego na ostatnią chwilę?
Kiedy zacząć przygotowania do Świąt, żeby nie robić wszystkiego na ostatnią chwilę?
Wielu ludzi zaczyna myśleć o Bożym Narodzeniu tuż po powrocie z wakacji. Gdy skończy się nasz urlop, a za oknami […]
Ostatnie wpisy
Polecamy