Jak jednoosobowa firma może płynnie opłacać i wystawiać faktury?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Wbrew pozorom prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej może okazać się większym wyzwaniem niż stanie na czele wielkiej korporacji – działa się bowiem w pojedynkę, bez sztabu doradców, skala działalności i portfel klientów są mniejsze, co oznacza, że nawet jedna, nieterminowo opłacona faktura od kontrahenta może znacząco nadwyrężać stabilność finansową firmy. Jak płynnie opłacać własne zobowiązania i uzyskiwać spłatę należności od kontrahentów w jednoosobowym przedsiębiorstwie? Warto sprawdzić usługi faktoringowe.

Cykl konwersji gotówki w małych firmach

W małej, jednoosobowej firmie każde opóźnienie opłaty faktury od kontrahenta może spowodować lukę w cyklu finansowym. Przedsiębiorstwo potrzebuje środków na spłatę własnych zobowiązań. Jeśli nie ma przychodów z tytułu wystawionych faktur, nie opłaca na czas otrzymanych faktur. Terminy nie zawsze się zgrywają, bo faktury dla kontrahentów mogą mieć odroczoną płatność, nawet do 90 dni, a co miesiąc jest stała data na opłacenie np. ZUS-u czy podatków – w tym podatku od dochodu uwzględniającego kwoty na wystawionych fakturach, niekoniecznie zaś już opłaconych.

Znaczenie utrzymania ciągłości finansowej

Jednoosobowe firmy szczególnie muszą uważać na swoją płynność finansową. Pod tym terminem kryje się zdolność do regulowania zobowiązań na czas, a także do zakupu towarów i usług w ramach działalności operacyjnej. Na płynność finansową przedsiębiorstwa wpływa wynik netto, czyli zysk z prowadzonej działalności, należności od nabywców towarów czy usług, a także racjonalne planowanie finansów firmy. Płynność finansowa powinna być stale utrzymywana na właściwym poziomie, aby firma miała kapitał obrotowy na działalność i inwestycje, ale też by nie zachowywała zbyt wysokiego poziomu kapitału bezużytecznego, gdyż oznacza to brak zdolności do inwestowania w rozwój i nieoptymalne wykorzystanie zysku.

Jak dbać o płynność finansową jednoosobowej firmy?

Ciągłość finansową firmy pozwalają zachować:

  • generowane zyski na właściwym poziomie;
  • krótkie terminy płatności na fakturach wystawianych dla kontrahentów;
  • racjonalne planowanie przychodów i kosztów;
  • sprawdzanie kontrahentów przed zawarciem umowy czy przyjęciem zlecenia, co pozwoli uniknąć nierzetelnych partnerów biznesowych;
  • uzyskiwanie wsparcia finansowego zewnętrznego w razie potrzeby;
  • skuteczne egzekwowanie swoich należności w razie ich nieterminowej spłaty – monitoring i windykacja należności;
  • stosowanie przedpłaty, jeśli tylko się da, co pozwoli zyskać zapłatę przed wykonaniem zlecenia;
  • stosowanie jak najczęściej zaliczki, najlepiej 50%, co pozwoli otrzymać chociażby część środków od razu, przed wykonaniem zlecenia i tym samym poprawi cash flow w firmie.

Konsekwencje zatorów płatniczych i odroczonych terminów faktur

Zatory płatnicze tworzą się na skutek opóźnienia w spłacie należności faktur. Problem dotyczy nie jednej firmy, ale tak naprawdę całego sektora. Jeśli dane przedsiębiorstwo nie otrzyma sprawnie płatności za wystawioną fakturę, samo nie będzie mieć środków do opłaty faktur, wskutek czego ich wystawcy także nie otrzymają zapłaty i w ich cyklu konwersji gotówki pojawi się luka. To jak efekt domina.

Faktury z odroczonym terminem płatności, będące standardem w niektórych branżach, mogą spowodować zachwianie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Firma, oczekując 30, 60, czy nawet 90 dni na zapłatę faktury, nie ma kapitału obrotowego na bieżące wydatki, chociażby na zakup materiałów i towarów potrzebnych do realizacji kolejnych zleceń, co uniemożliwia generowanie dalszych zysków. Ponadto formalnie wykazywany jest w dokumentach księgowych dochód, od którego wymagany jest podatek, tymczasem fizycznie nie ma środków na koncie. Pracownicy nie będą czekać na wypłatę, podobnie ZUS na składki. Odroczone terminy faktur nie wpływają korzystnie na żaden biznes.

Faktoring jako zapewnienie ciągłości finansowej

Rozwiązaniem na konieczność stosowania faktur z odroczonym terminem spłaty, zatory płatnicze i problemy z płynnością finansową małej firmy są usługi faktoringowe. Dzięki nim nawet jednoosobowa działalność gospodarcza może płynnie spłacać własne faktury i wystawiać je dla kontrahentów, ponieważ zawsze ma do dyspozycji kapitał obrotowy z gotówki “zamrożonej” w jeszcze nieopłaconych fakturach. Przedsiębiorca podpisuje umowę z firmą faktoringową, zwaną faktorem, i na jej podstawie dokonuje cesji wierzytelności z tytułu nieprzeterminowanych faktur z odroczonym terminem płatności. Faktor otrzymuje faktury i opłaca je nawet w kilka minut. Dzięki temu firma ma je od razu na koncie, nie czekając 30 czy 90 dni na uregulowanie należności przez kontrahenta.

Kiedy wybrać faktoring?

Usługi faktoringowe polecane są jednoosobowym firmom, które:

  • działają w branżach budowlanej, transportowej, usługowej, produkcyjnej, dystrybucyjnej, gdzie normą są faktury o odroczonym terminie płatności;
  • wystawiają większość faktur z odroczonym terminem płatności;
  • mają jednego kontrahenta zapewniającego sporą część przychodów, który wymaga faktury z długim terminem płatności;
  • borykają się z problemami z płynnością finansową na skutek długiego oczekiwania na spłatę faktur;
  • potrzebują kapitału obrotowego na bieżące wydatki lub inwestycje, a nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby ubiegać się o kredyt w banku;
  • mają wielu nowych kontrahentów o nieznanej polityce płatności faktur i obawiają się, czy faktury zostaną sprawnie uregulowane.

Wiele firm w przypadku tymczasowych problemów finansowych decyduje się na pożyczkę lub kredyt, jednak jest to doraźne rozwiązanie i w dodatku nie dla każdego podmiotu. Uzyskanie kredytu wymaga przejścia żmudnej, długotrwałej procedury, wykazania zdolności oraz wiarygodności kredytowej. Środki trzeba później oddać z nawiązką, dlatego lepiej sprawdzi się faktoring, który będzie nie tylko tymczasowym źródłem finansowania, ale sposobem na utrzymanie płynności finansowej w długim czasie. Wnioskowanie o usługi faktoringowe jest proste i szybkie, a oceniana jest jedynie wiarygodność faktoranta, gdyż zabezpieczeniem są przejmowane faktury.

 Artykuł przygotowany we współpracy z firmą NFG (https://nfg.pl/).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co zrobić w razie awarii kosiarki?
Co zrobić w razie awarii kosiarki?
W okresie letnim zwiększa się częstotliwość koszenia trawników. Niektórzy właściciele posesji wykonują tę czynność nawet kilka razy w miesiącu, ponieważ […]
Dotacje dla firmy – jak je pozyskać?
Dotacje dla firmy – jak je pozyskać?
Dotacje państwowe i unijne to często ogromna szansa nie tylko dla wielkich przedsiębiorstw, ale także tych małych i średnich. Można […]
Upominki ślubne dla rodziców – co wybrać?
Upominki ślubne dla rodziców – co wybrać?
Podziękowania dla rodziców są wyrazem wdzięczności młodych za szeroki wkład rodziców w organizację ślubu oraz wesela. Tym samym dzięki podarunkom […]
Ostatnie wpisy
Polecamy