Bezpieczeństwo w transporcie drogowym materiałów niebezpiecznych

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Transport pozwala poszczególnym materiałom na zmianę położenia. Odbywa się zazwyczaj w celach konsumenckich. Szczególną uwagę, powinno się zwrócić przy przewozie materiałów niebezpiecznych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że znajdują się one tak blisko nas…

Czym właściwie są?

Mówiąc o materiale niebezpiecznym, zazwyczaj myślimy o silnie trującym, toksycznym środku. Jak się okazuje, zupełnie niesłusznie. Większość artykułów chemicznych, a także środków dezynfekcji, uważa się za materiały niebezpieczne. Korzystamy z nich na co dzień. Posiadają tymczasem właściwości żrące, łatwopalne bądź też toksyczne.

Zasady przewozu

Przewóz każdego materiału uznanego za niebezpieczny, odbywa się na określonych zasadach. Pojazd musi zostać specjalnie przystosowany do owego transportu. Dodatkowo, posiada konkretne oznaczenie (pomarańczowe tablice). Całość uzupełniają naklejki informujące nas o właściwościach niebezpiecznych.

Transport materiałów uznanych za niebezpieczne jest starannie pilnowany. Przewożone towary, zagrażają środowisku oraz otoczeniu (pod względem fizycznym, chemicznym oraz biologicznym). Najczęściej, tego typu logistyczne przedsięwzięcia odbywają się wieczorami. Mniejszy ruch wpływa na większe bezpieczeństwo na drodze.

Szkolenie

Osoby odpowiedzialne za przewóz, muszą posiadać odpowiednie przeszkolenie. Wielogodzinne zajęcia przygotowują do właściwego rozpoznania oraz zapakowania towarów w zależności od stopnia zagrożenia. Przepisy prawne dotyczące tego typu przewozów, są bardzo restrykcyjne. Ich przestrzeganie stanowi gwarant bezpieczeństwa pracowników, a także najbliższego otoczenia.

Artykuł napisany we współpracy z właścicielem firmy spedycyjnej, P. Januszem Kucem transportującej do Anglii materiały niebezpieczne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie wartości odżywcze powinna zawierać dobra pasza dla konia?
Jakie wartości odżywcze powinna zawierać dobra pasza dla konia?
Jakość paszy dla koni może być mierzona przez jej zawartość składników odżywczych i gęstość energetyczną. Zawartość składników odżywczych to procent […]
Co się dzieje po wyjściu ze szpitala? Wszystko o rehabilitacji poszpitalnej
Co się dzieje po wyjściu ze szpitala? Wszystko o rehabilitacji poszpitalnej
Po wypisaniu ze szpitala, Twoja ukochana osoba zostanie przeniesiona do ośrodka rehabilitacyjnego lub ośrodka opieki wykwalifikowanej. Długość pobytu może być […]
Olfaktometryczne pomiary zapachów – co warto wiedzieć?
Olfaktometryczne pomiary zapachów – co warto wiedzieć?
Pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o zmyśle węchu, jest zazwyczaj aromatyczny bukiet lub świeżo upieczone ciasto. […]
Ostatnie wpisy
Polecamy